OHIO HIGH SCHOOL GOLF COACHES’ HALL OF FAME

1981
GEORGE LEGGE
WILLIAM KINCAID
ROLLIE SCHULTZ- SPRINGFIELD NORTH
IRVINE CHOTLOS- GRANVILLE
BILL THOMAS- UPPER ARLINGTON
JOHN HARMON- CLAYMONT

1982
GEORGE VALENTINE- ASHLAND
PHILL ALLEN- WHITEHALL

1983
JOHN MILHOAN- GALLIA ACADEMY

1984
JIM FRITZSCHE- SPRINGFIELD

1985
JACK HIGLEY- MADISON

1986
MARSHALL GLENN- GAHANNA-LINCOLN
RICHARD HADLEY- PRINCETON
JIM ROLLINS- BETHEL TATE

1987
ROBERT KEPLER- OHIO STATE U.
CARL HAUGHT- CADIZ

1988
VERNON HOOPER- HILLSBORO
DICK WELLS- EATON

1989
DICK HALL- CENTERVILLE
TIM TILTON- GREEN HILLS
KEN ROCKHOLD- NORTH ROYALTON
BILL HAMMER- JOHN GLENN

1990
JOHN BROWDER- STRONGSVILLE
TOM REYNOLDS- FINDLAY

1991
JIM MOYERS- SPRINGFIELD SOUTH
JERRY RICHARDS- TROTWOOD MADISON

1992
GERALD SARGENT- MANSFIELD MADISON
MIKE GARDNER- EASTWOOD
ROB YANKO- HUDSON

1993
MIKE RABES- DOVER
JIM MALEY- OTTOVILLE
MILTON LEWIS- GRAHAM
JACK BUHI- LAKOTA
DOUG KASSEN- MILFORD

1994
JIM BROWN- OHIO STATE
ED MERCER- DAYTON NORTHRIDGE
JERRY ROBINSON- REYNOLDSBURG

1995
FRANK LAUDONIA- SANDUSKY PERKINS
DICK GOSS- LANCASTER
DON KALB- COLONEL CRAWFORD

1996
DAVE RIEGEL- THOMAS WORTHINGTON
BILL HARNER- HILLSDALE
BOB BANKS- CARDINAL MOONEY
RICHARD SCAIFE- VERMILION

1997
BOB WEST- INDIAN HILL
KEN YOUNGMAN- FAIRLESS
FRANK MYERS- BUCYRUS
DAVE SAGE- GALION

1998
BEVERLY LYON- LAKOTA WEST (1ST GIRLS)
JOAN WHITAKER- ST. XAVIER
JOHN RISER- BRYAN
JOHN AYERS- COSHOCTON
TOM BUEHLER- TUSLAW

1999
BRUCE BLACKSTON- UPPER ARLINGTON
BLAIR IRVIN
JOSEPH MATHENY- MARIETTA SR.
TOM PICKEREL- GENOA

2000
CHUCK DAUBENMIER- WESTERVILLE NORTH
TIM HILDRETH- COLUMBUS ACADEMY
STEVE LEEDY- ONTARIO

2001
BOB JUENKE- SUMMIT COUNTRY DAY
DOUG WALKER- MEDINA SENIOR

DISTINGUISHED SERVICE AWARD
GEORGE DAVIS

2002
CASEY MILLIGAN- PICKERINGTON

DISTINGUISHED SERVICE AWARD
HAROLD MILLER

2003
MIKE KLOPFER– KETTERING FAIRMONT
RICHARD PFEIFFER– KENT ROOSEVELT
DIANA SCHWAB– KETTERING FAIRMONT
ROLLAND YOUNG– CENTERVILLE

DISTINGUISHED SERVICE AWARD
THE KITCHEN FAMILY
(LOCUST HILLS GOLF COURSE)

2004
RICK BOHNE- ARCHBISHOP MOELLER
KEN CAMPANIZZI- MARTINS FERRY
CHUCK HELBER- LOGAN
STEVEN KESSLER- FAIRFIELD

2005
KEVIN KIRKPATRICK- MOUNT HEALTHY

2006
BRENT BELL- CIRCLEVILLE
KENT MILLER- MOUNT VERNON
JIM VEJSICKY- JOHN GLENN

DISTINGUISHED SERVICE AWARD
DAVE TIEMAN (WEATHERWAX GOLF COURSE)

2007
Monte Rhoden- Hilliard Davidson

DISTINGUISHED SERVICE AWARD
Eagle Creek Golf Course

2008
JOHN MIHOCIK- LAKEWOOD
MIKE McMULLEN- WAYNEDALE
ROD MYERS- DUKE UNIVERSITY

DISTINGUISHED SERVICE AWARD
STEVE BRZYTWA- PINE HILLS GOLF CLUB

2009
MARY MOZINGO- CUYAHOGA FALLS
GEORGE POLINSKY- MENTOR
LARRY WELCH- TRI VALLEY

DISTINGUISHED SERVICE AWARD
CHARLIE CORDER (SPRING HILLS G.C.)

2010
LARRY GROVEMILLER- MASSILLON PERRY

2011
Bob Cain- RIVER (EASTERN DISTRICT)
Ed Wilgus- Fairland 

2012
Bill Stemen- Upper Arlington
Diane McCall- Canfield
Steve Mossing-  Anthony Wayne

Distinguished Service award
Rodney Butt(Granville GC)

2013
ALICE JAMES - SANDUSKY PERKINS
JONATHAN LAUBE - BRUNSWICK
JEANNE PRITCHARD - MEDINA

DISTINGUISHED SERVICE AWARD
Deborah Winch Rura (TAMER WIN C.C.)

2014




DISTINGUISHED SERVICE AWARD
JOE PROSEK (EAST DISTRICT SECRETARY TREASURER)

2015
RANDY MISKELL - SHERIDAN
DOM WILLIAMS - MIDDLETOWN

 

DISTINGUISHED SERVICE AWARD
RANDY WILLIAMS (SOUTHEAST DISTRICT TOURNAMENT MANAGER)

2016

You can download the nomination forms for the Hall of Fame in either .doc format or .pdf format.